آموزش و راهنمایی خرید

راهنمای سایز کمربند + جدول ( انتخاب اندازه کمربند زنانه و مردانه )

راهنمای انتخاب سایز کمربند چرمی

آیا سایز کمربند مناسب برای شما همان سایزی است که بر اساس آن شلوار می‌خرید؟ اگر برای خرید حضوری کمربند بروید چطور سایز مناسب کمربند را تعیین می‌کنید؟ در شرایطی که می‌خواهید برای خودتان یا فرد دیگری به‌صورت آنلاین کمربند بخرید بر چه اساسی مناسب‌ترین سایز کمربند را از میان گزینه‌های موجود انتخاب می‌کنید؟

این مطلب یک راهنمای سایز کمربند است که می‌توانید با تکیه بر اطلاعات آن چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین مناسب‌ترین سایز کمربند را مشخص و آن را خریداری کنید. پس تا انتهای آن با ما همراه باشید.

استفاده از اکسسوری کیف پول در کنار کمربند استایل شما را جذاب تر از پیش نشان می دهد و این بر کسی پوشیده نیست برای خرید کیف پول چرم مردانه می توانید از رادین چرم ایده بگیرید.

سایز کمربند چطور تعیین می‌شود؟

اولین نکته‌ای که پیش از خرید کمربند چرم اصل باید بدانید نحوه تعیین سایز کمربند است.
کمربندهای استاندارد دارای 5 سوراخ هستند. سایز کمربند از نقطه اتصال بند کمربند به حلقه سگک تا سوراخ سوم اندازه‌گیری و تعیین می‌شود. انتخاب سوراخ سوم به‌عنوان ملاک اندازه‌گیری سایز کمربند برای آن است که فرد در صورت نیاز بتواند کمربند را تنگ‌تر یا گشادتر ببندد بدون این‌که نیاز باشد سوراخ اضافی روی آن ایجاد کند.

بهتر است آقایان موقع خرید کمربند سایز کمربند را دقیقاً متناسب با سایز کمر شلوار انتخاب نکرده و کمربندی بخرند که حداقل یک سایز از سایز کمرشان بلندتر باشد. چون:

 • به طور معمول مردان چند سانت از پائین پیراهن خود را درون شلوارشان می‌گذارند، بنابراین باید سایز کمربند را کمی بلندتر از سایز کمر در نظر بگیرند تا پیراهن بدون فشار و چین‌خوردگی بیش از حد درون شلوار قرار بگیرد.
 • همه شلوارها ضخامت یکسان ندارند؛ بنابراین اگر قرار باشد کمربند با شلوارهای مختلف، از جین گرفته تا پارچه‌ای مورد استفاده قرار گیرد سایز آن باید حداقل 1 اینچ یا 2.5 سانتی‌متر از سایز کمر بزرگ‌تر باشد.

سایز کمربند چطور تعیین می‌شود

 

تعیین اندازه کمر برای انتخاب سایز کمربند

برای انتخاب بهترین سایز کمربند باید ابتدا اندازه کمر تعیین شود. برای این کار سه روش وجود دارد.

 1. اندازه‌گیری دور کمر یا ناحیه بالایی باسن با متر
 2. اندازه‌گیری کمربندی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید
 3. اندازه‌گیری دور کمر یک شلوار

 

اندازه‌گیری دور کمر یا ناحیه بالایی باسن با متر

اندازه‌گیری دور کمر با متر

در تمامی منابع راهنمای سایز کمربند مردانه از این شیوه اندازه‌گیری به‌عنوان دقیق‌ترین راه تعیین سایز مناسب کمربند نام برده شده است. برای تعیین سایز کمربند مردانه به این شیوه باید:

 • یک شلوار مناسب که نه خیلی تنگ و نه زیادی گشاد باشد را بپوشید. شلوار انتخاب شده باید از نظر سایز متناسب با شلواری باشد که قرار است برای آن کمربند بخرید.
 • یک متر را بردارید و آن را مانند کمربند به دور کمر خود ببندید. متر باید درست مانند کمربند از حلقه‌ها یا بندینک‌های روی شلوار عبور داده شود.
 • متر را دقیقاً روی کمر یا کمی بالاتر از باسن خود نگه دارید. یعنی درست جایی که می‌خواهید کمربند را روی کمر خود ببندید.
 • به‌اندازه‌ای که روی متر می‌بینید حداقل 2.5 سانتی‌متر اضافه کنید. این اندازه مناسب کمربندی است که باید خریداری کنید.

اندازه‌گیری کمربندی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید

راحت‌ترین راه برای تشخیص سایز کمربند مناسب اندازه گرفتن کمربندی است که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید و سایز مناسبی دارد. برای این کار کافی است:

 • کمربند خود را روی یک سطح کاملاً صاف قرار دهید. مطمئن شوید که سگک کمربند تا نخورده باشد یا کمربند تاب نداشته باشد.
 • کمربند را طوری روی سطح صاف قرار دهید که سگک آن سمت چپ شما باشد.
 • با متر از ناحیه اتصال بند به سگک تا سوراخ سوم را اندازه بگیرید. البته اگر شما همیشه سگک را روی سوراخی به جز سوراخ سوم تنظیم می‌کنید باید موقع متر زدن کمربند سوراخ مورد نظر خود را ملاک اندازه‌گیری قرار دهید.
 • بهتر است کمربندی بخرید که از اندازه به دست آمده با این شیوه به اندازه 2.5 سانتی‌متر یا 1 اینچ بزرگ‌تر باشد.

اگر میخواهید با الگوهای کیف چرم مانند الگوی کیف پول چرم آشنا شوید مقاله دیگر رادین چرم در این رابطه را بخوانید.

اندازه‌گیری دور کمر یک شلوار

اندازه‌گیری دور کمر شلوار

این شیوه اندازه‌گیری دور کمر چندان دقیق نیست. چون شلوارها در اثر مرور زمان و استفاده مکرر کمی تغییر سایز می‌دهند. اما برای انتخاب سایز کمربند زنانه یا خرید کمربند برای فردی به جز خودتان می‌توانید از این شیوه سایزگیری هم استفاده کنید.

 • متر را دور کمر شلوار بپیچید. متر باید درست مانند کمربند از بندینک‌های روی شلوار عبور داده شود.
 • به عدد به دست آمده 2.5 سانتی‌متر اضافه کنید و کمربندی با این سایز بخرید.

جدول سایز بندی کمربند مردانه و زنانه

پیش از آن که به سراغ اندازه‌ها بروید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که همه برندهای تولید کننده کمربند محصولات خود را بر اساس یک استاندارد مشخص تولید و سایزبندی نمی‌کنند؛ بنابراین در هنگام خرید توجه کنید که برندی که قرار است از آن کمربند بخرید بر چه اساسی کمربندهای خود را سایزبندی کرده است؟

به طور مثال کمربندهای تولیدی رادین چرم در اندازه‌های 105، 110، 115، 120، 125 و 130 سانتی‌متری تولید می‌شوند. شما باید بر اساس سایز کمر خود مناسب‌ترین سایز کمربند چرمی را از این برند انتخاب و خریداری کنید.

جدول سایز استاندارد کمربند مردانه

در جداول زیر شیوه سایزگیری کمر با سه واحد اندازه‌گیری سانتی‌متر، اینچ و اندازه عمومی به همراه سایز مناسب کمربند آورده شده است.

جدول سایز استاندارد کمربند مردانه بر اساس سانتی‌متر:

سایز دور کمر به سانتی‌متر 84 88 92 96 100 104
سایز مناسب کمربند به سانتی‌متر 105 110 115 120 125 135

جدول اندازه سایز کمربند مردانه بر اساس اینچ:

سایز دور کمر به اینچ 26.5-28 28.5-30 30.5-32  32.5-34 34.5-36 36.5-38  38.5-40 40.5-42 42.5-44 44.5-46 46.5-48
سایز مناسب کمربند به اینچ 28-30 31-32 33-34 35-36 37-38 39-40  41-42 43-44 45-46 47-48 49-50

جدول سایز کمربند مردانه بر اساس اندازه عمومی:

سایز عمومی کمر 30 32 34 36 38 40 42 44 46 44 46
اندازه عمومی کمربند مناسب XS S M M L L XL XL 2XL 3XL 4XL

جدول سایز کمربند زنانه

جدول سایز کمربند زنانه بر اساس اندازه عمومی:

سایز عمومی کمر 28 28-30 31-32  33-35 36-37  38-39  40-42
اندازه عمومی کمربند مناسب  XS/Petite S M L XL 2X 3X

سایز کمربند زنانه بر اساس اینچ:

سایز دور کمر به اینچ بیشتر از 26 26-28  28-30  31-33  34-35  36-37  38-39
سایز مناسب کمربند به اینچ بیشتر از 28  28-30  31-32  33-35  36-37  38-39  40-41

گرچه توصیه می‌شود که همواره اندازه کمربند خود را به‌اندازه 1 اینچ یا 2.5 سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندازه واقعی کمر خود بخرید، اما بهتر است اندازه کمربند چرم را خیلی بزرگ‌تر از اندازه کمر خود انتخاب نکنید تا مجبور نشوید برای تنظیم درست، روی آن سوراخ اضافه ایجاد کنید.

سایز کمربند چرمی

کمربند فری سایز چیست؟

اگر نمی‌خواهید دردسرهای سایزگیری کمر را برای خریدن کمربند مناسب به جان بخرید، گزینه دیگری برای انتخاب روی میز وجود دارد. این پیشنهاد خرید کمربند فری سایز است که با هر شلواری می‌توان آن را استفاده کرد.

برای این‌که دقیقاً بدانید کمربند فری سایز چیست؟ باید یک نوار یا تسمه کشسان را در نظر بگیرید که در دو طرف آن دکمه وجود دارد. این نوار از بندینک یا پل‌های شلوار عبور کرده و شلوار را روی کمر تنظیم می‌کند. سپس دکمه‌های آن در دو بندینک جلویی شلوار از سمت چپ و راست به بدنه تسمه بسته شده و کمربند را کاملاً ثابت و بدون حرکت می‌کنند. حال که دانستید فری سایز چه سایزی است مزایای آن را هم در ادامه بخوانید.

کمربند فری سایز چیست

مزایای استفاده از کمربند فری سایز چیست؟

 • اگر سایز کمر شما بیش از اندازه کوچک باید احتمالاً استفاده از کمربندهای معمولی برایتان امکان‌پذیر نیست. چون در این حالت کمربندهای معمولی منجر به ایجاد چین‌خوردگی‌های بد فرم روی شلوار می‌شوند. اما به دلیل آن که کمربندهای فری سایز تسمه‌های کشسانی هستند، چین‌های منظمی روی شلوار ایجاد می‌کنند که شلوار را زشت نمی‌کنند.
 • در سایزهای خیلی بزرگ کمر امکان این‌که بتوانید کمربندی پیدا کنید که هم سایز مناسب داشته باشد و هم به‌اندازه کافی زیبا باشد بسیار کم است. اما کمربند فری سایز هم کارایی کمربند معمولی را خواهد داشت و هم با سایز کمر شما به‌راحتی هماهنگ می‌شود.
 • با استفاده از کمربندهای فری سایز بدون این‌که سگک کمربند در ناحیه شکم مزاحم شما باشد می‌توانید خم و راست شوید.
 • باز و بسته کردن این کمربندها بسیار ساده و سریع است.
 • کمربندهای فری سایز به دلیل آن که سگک ندارند برآمدگی هم روی لباس ایجاد نکرده و روی زیبایی لباس شما تأثیری نمی‌گذارند.
 • عمر کمربندهای فری سایز معمولاً خیلی زیاد است. چون تسمه کمربند مدام باز و بسته نمی‌شود و در تماس با سگک آسیب نمی‌بیند.

این نکته را نیز از یاد نبرید که اندازه بند کمربند را می‌توان کوچک‌تر کرد. اما برای انجام این کار هرگز خودتان دست به کار نشوید. به خصوص اگر کمربند شما چرم است آن را به یک فروشگاه چرم یا کارگاه تولیدی کیف ببرید یا از یک کفاش زبردست بخواهید که با ابزار مخصوصی که دارد بخش اضافه بند کمربند را برش زده و آن را دوباره روی سگک تنظیم و به آن متصل کند.

پیشنهاد رادین چرم این است که برای انتخاب کمربند مناسب مقاله انواع کمربند  رادین چرم را مطالعه بفرمایید.استفاده از اکسسوری کیف پول در کنار کمربند استایل شما را جذاب تر از پیش نشان می دهد و این بر کسی پوشیده نیست برای خرید کیف پول چرم مردانه می توانید از رادین چرم ایده بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *